Direktionerna

Direktionerna i Karleby kyrkliga samfällighet

Samfällighetens gemensamma arbetsformer styrs av direktionerna som valts av gemensamma kyrkofullmäktige.

Förutom personal- och ekonomiförvaltningen, gravväsendet och fastighetsväsendet har kyrkliga samfälligheten gemensamma arbetsområden som betjänar alla församlingar:

  • familjerådgivningscentralen
  • sjukhussjälavården
  • informationen

Deras verksamhet styrs av direktionerna tillsammans med ifrågavarande arbetsområdes anställda. 

Sjukhussjälavårdsdirektionen 2015-18

Mäkelä Rolf-Erik, ordf. - suppleant Hjulfors Anne
Passoja Terttu - suppleant Laitila Tuula
Salo Tuula - suppleant Korkeakangas Kirsi
Kantola Annikki - suppleant Pikkarainen Hannu
Puutio Eeva - suppleant Niemi Tapio
Representanter för sjukhusen:
Hautala-Jylhä Pirjo-Liisa - suppleant Kaivosoja Matti
Toskala Eija - suppleant Ekokoski Leena

Samdirektionen för familjerådgivningscentralen 2015-18

Häggblom Annett, ordf. - suppleant Wiik-Kortell Maria
Läspä Raija - suppleant Myllymäki Raimo
Mustasaari Erkki - suppleant Kellosalo Anne
Representant för prosteriet
Klemola Suvi - suppleant Kentala Kimmo
Mellersta Österbottens social- och hälsovårdssamkommun Soite:
Kaivosoja Matti - suppleant Aspvik Ulla
Lönnbäck Minna - suppleant Kosonen Jaakko
Seppälä Arja - suppleant

Gravgårdsdirektionen 2015-18

Kivistö Irja, ordf. - suppleant Poutanen Minna
Harju Kaarina - suppleant Manner Anni
Häli Pirkko - suppleant Paasikivi Johannes
Kvikant Stig-Gustav - suppleant Anderson Elisabeth
Linnarinne Tanja - suppleant Anttila Toni
Niemi Heikki - suppleant Kinnunen Jaakko
Sykäräinen Sakari - suppleant Ukskoski Seppo

Fastighetsdirektionen 2015-18

Teerikangas Juha, ordf. - suppleant Sykäräinen Sakari
Heino Salme - suppleant Kronqvist Jonas
Brandt Mikael - suppleant Borgmästars-Hagnäs Ingela
Vanhala Marjo - suppleant Teirikangas-Lerssi Outi
Isolankila Oiva - suppleant Kivistö Irja
Huhtala Anne - suppleant Anttila Erkki U.

Informationsarbetsgruppen 2017-18

Hautamäki Esko, ordf.
Järvenpää Satu
Mäkelä Rolf-Erik
Rytioja Antti
Syrjälä Helvi
Suppleanter:
Orjala Vuokko
Sandell Torbjörn

Bildkonstarbetsgruppen 2017-18

Palosaari Auli, ordf.
Candelin Johan
Haapaniemi Liisa
Tiainen Esa
Suppleant:
Heikkilä Jonna